Funkcjonalna szafa na wymiar czyli jaka?

szafa nowa meble na wymiar szczecin i okolice

Funkcjonalna szafa na wymiar czyli jaka?

10, Oct Adam Nowakowski
  • szafa
  • wymiar
  • funkcjonalna-szafa

Funkcjonalna szafa na wymiar czyli właściwie jaka?

Pojemna szafa to niezwykle przydatny mebel. Pomieści mnóstwo ubrań, butów, drobiazgów, odkurzacz, deskę do prasowania i wiele innych przedmiotów, które ciągle przekładamy z miejsca na miejsce. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest szafa na wymiar, nazywana też potocznie zabudową, którą dopasowuje się do specyfiki pomieszczenia. Jej największą zaletą jest znakomita funkcjonalność. Decyduje o tym jednak przede wszystkim wyposażenie szafy. Czego nie powinno w niej zabraknąć? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Jaką wysokość powinny mieć półki w szafie na wymiar?

To oczywiście zależy od tego, co będziemy w niej przechowywać. Jeśli ma to być typowa szafa ubraniowa, to warto przewidzieć w niej zestaw półek na buty o wysokości do około 25 centymetrów. Często wykonuje się również przynajmniej jedną półkę o dwukrotnie większej wysokości, na której będą stawiane kozaki.

Półki ubraniowe standardowo mają wysokość do około 35-40 centymetrów. W szafie dobrze będzie też przewidzieć miejsce na tzw. pawlacz, który umożliwia przechowywanie np. walizek czy kartonów. Jego wysokość powinna wynieść około 45-50 centymetrów.

Nie zapominajmy również o odpowiedniej wysokości szuflad, jeśli szafa będzie w nie wyposażona. Przyjmujemy, że szuflady na bieliznę powinny mieć do około 20 centymetrów wysokości, szuflady pościelowe do 30 centymetrów, natomiast szuflady na biżuterię i paski – do 10 centymetrów.

Przydatne akcesoria w szafie

W funkcjonalnej szafie na wymiar zdecydowanie nie powinno zabraknąć wyposażenia dodatkowego, które bardzo ułatwia przechowywanie różnych przedmiotów i codzienne korzystanie z zabudowy. Mamy tutaj na myśli chociażby pantograf, który jest niezbędny w sytuacji, gdy drążki ubraniowe w szafie są zawieszone bardzo wysoko.

Kolejnym przydatnym elementem wyposażenia szafy na wymiar jest wysuwany kosz na bieliznę. To rozwiązanie polecamy osobom, które nie chcą mieć standardowych szuflad, bo zależy im na jednolitym, nowoczesnym froncie szafy. Podobną funkcję mogą pełnić wysuwane półki na buty – polecamy to rozwiązanie, jeśli tylko mamy dość miejsca na wykonanie odpowiednio głębokiej zabudowy.

W szafie warto również zastosować gotowe systemy do przechowywania drobiazgów, jak zegarki, biżuteria, krawaty, paski, muszki, spinki etc. Zwykle realizuje się to poprzez wykonanie wysuwanej szufladki z segregatorem. Takie rozwiązanie niesamowicie poprawia funkcjonalność zabudowy.

Naszym klientom zawsze zalecamy również przewidzenie miejsca na odkurzacz, deskę do prasowania i żelazko. Dzięki temu mało efektowne sprzęty można ukryć przed wzrokiem gości i mieć do nich łatwy dostęp w dowolnej chwili.

Każdy z tych elementów może ostatecznie zdecydować o tym, czy wykonana szafa na wymiar będzie praktyczna na co dzień i zapewni domownikom dostateczną ilość miejsca do przechowywania różnych przedmiotów. Z doświadczenia wiemy, że rozwiązania, które nasi klienci początkowo odrzucali („Bo to mi się na pewno nie przyda”), później okazywały się strzałem w dziesiątkę.

Dlatego kwestię wyposażenia szafy i jej układu należy bardzo dokładnie przemyśleć, najlepiej w porozumieniu z naszym projektantem .

Previous Post Next Post